DİĞER FONLAR

Fon Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

  1. 1. Kendinize bir yatırım hesabı açın (Bankaların ya da Aracı Kurumların Internet siteleri üzerinden açılabilir.)
  2. 2. Bu yatırım hesabınıza yatırım fonu alabilirsiniz. (Hisse senedi de alabilirsiniz ama hisse almak ve tutmak oldukça teknik ve psikolojik olarak da zor bir iştir.)
  3. 3. Yatırım fonu seçmek için www.tefas.gov.tr adresinden, fonları sınıf ve kurucu portföy şirketi bazında inceleyebilirsiniz.
  4. 4. Hisse fonlar Borsaya paralel hareket eder; risk ve getiri yüksek olabilir. Borsa düşükken girmek ve fonun yöneticisi önemlidir.
  5. 5. Mevduata alternatif olarak değişken fonlar daha dengeli bir seçim olabilir. Bu fonlarda hisse, faiz, döviz ve altın gibi değişik varlıklar karışık olarak bulunur. Risk ve getiri, hisse fona göre daha dengelidir.
  6. 6. Dövizli fonlarda Dolar bazlı Eurobond veya yabancı menkul; kıymetli maden fonlarında altın veya gümüş bulunur. Altını Borsa Yatırım Fonu (BYF yani ETF) ile almak daha avantajlı olabilir. BYF’ler hisse senedi gibi gün boyu değişen fiyattan Borsa İstanbul’dan alınıp satılabilir.
  7. 7. Fonları aynı gün kapanış fiyatı ile almak için 13.30’a kadar alış girmek gerekir; Daha geç girerseniz bir sonraki günün kapanışı ile işlem olur. Fon satışta da aynı zaman geçerlidir.
  8. 8. Fon satarken, kazancınız üzerinden %10 stopaj vergisi kesilir. “Hisse yoğun fon” ibaresi olan hisse fonlarda stopaj sıfırdır.
  9. 9. Yatırım fonları, her bir şirket menkulü en fazla %10 alarak riski dağıtmak zorundadır. Serbest Fonla ise bu sınırlamaya tabii olmadan ve de borçlanarak daha fazla risk alabilir. Bu nedenle serbest fonları sadece kurumlar veya nitelikli olduğunu beyan eden bireysel yatırımcılar alabilir.
  10. 10. Ülkemizde yatırım danışmanlığı yaygın olmadığı için, yatırımcılar hem hisse hem de fon seçiminde zorlanmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle hisse alıp maceraya girmek yerine, fonları tercih etmeniz, risklerin kontrolü açısından daha mantıklıdır. Fon alımında piyasalar düşükken girmek ve yumurtaları ayrı sepetlere dağıtmak önemlidir. Değişken fonların çoğu bu dağılımı size hazır sunar. Kendiniz basiretli bir dağılım yapmak isterseniz; Güncel Varlık Dağılım Modelimiz‘i inceleyebilirsiniz.

TÜM TEFAS FONLARI