Doğru yatırım, doğru bilgiyle başlar!

Ata Portföy’ün deneyimli kadrosunun şirket ziyaretleri
ve detaylı araştırmalarına dayanan en doğru bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

1 Haziran 2022 Yatırım Raporu

ALCO Özeti 1 Haziran 2022

Varlık Dağılımında Faizi Azaltıp Hisse Senedi ve Eurobond Ağırlığını Arttırıyoruz.

TCMB'nin para politikası duruşunun yaz boyunca değişmeyeceğini anlıyoruz. Dünyada yüksek enflasyon nedeniyle faizler artarken, Türkiye'nin politika faizini %14 seviyesinde tutması Türk Lirası'nın değer kaybetmesine ve döviz rezervi kaybına neden oluyor. Seçimlere bir yıl kala ekonomi yönetiminin büyüme ve istihdamı önceleyen politikaları enflasyonun daha da yükselmesine neden olabilir. Turizmin canlı geçmesi sayesinde yaz dönemi ciddi bir sıkıntı yaşanmasa bile yatırımcılar orta ve uzun vadeli pozisyonlara girmekten imtina ediyorlar.

Piyasada beklenen enflasyona endeksli bononun gecikmesi nedeniyle Türk Lirası yatırımcısı açısından kendini enflasyona karşı korumak için gayrimenkul, emtia ve hisse senedi öne çıkıyor. Biz de Ata Portföy Varlık Dağılımı Modelimizde TL Faiz oranını %15'den %5'e düşürürken, Hisse Senedi oranını %35'den %40; Eurobond ve Değerli Metaller ağırlığımızı da %20'den %25'e çıkarıyoruz. Kalan %30'luk kısmı ise emtia ağırlıklı Global tematik fonlarda değerlendirmeyi öneriyoruz. Emtia sınıfında özellikle gıda ve tarımsal emtianın uzun vadeli bir yükseliş döneminin başında olduğunu değerlendiriyoruz.

PDF OLARAK İNDİR

Özel Portföy Yönetimi hizmetimiz için bizi arayabilirsiniz.

Şebnem Kaya 0212 310 63 75
Funda Sevgi Tunal 0212 310 60 21
Ebru Kurtoğlu 0212 310 60 04
Pınar Adiz (Ata Yatırım) 0212 310 60 04
Yatırım Yolculuğunda Ata Portföy Yanında!

Ata Portföy Yönetimi, 2000 yılında Ata Grubu bünyesinde kurulmuştur. Ata Portföy’ün yatırım fonları, Forbes Dergisi tarafından hazırlanan “getirilerine göre yılın en iyi yatırım fonları” listelerinde defalarca birincilik elde etmiştir. Ata Portföy, 2019 yılında, Boğaziçi Üniversitesi ile yapay zekayla yönetilen Hisse Senedi Fonu’nu kurarak sektördeki inovatif ve yenilikçi konumunu pekiştirmiştir.

Fon yönetiminde Davranışsal Finans uygulamalarını kullanan Ata Portföy’ün öncelikli hedefi, yatırımcılarının birikimlerine sürdürülebilir ve güvenli değer katmaktır.